Borsodivánka Borsod-Abaúj-Zemplén megye déli részén található, Mezõkövesdtõl és Tiszafüredtõl egyaránt 15 km-re.
A táj, ahol a falu fekszik, az Alföld északi széle, árterekkel, puszta gyepekkel szabdalt erdõs sztyepp. A település külterületén két jelentõsebb vízfolyás van, az Eger patak és a Rima csatorna. A két vízfolyás a Malom dûlõnél egyesül és a belterület északi határát érintve levágja a Dózsa telepet, és a község közigazgatási területét kelet-nyugati irányban szeli át. A települést érinti nyugati irányban a Csincse csatorna is. A külterület többnyire -kiváló talajminõségû- szántó, de található legelõ és jelentõs nagyságú erdõterület is.
A terület a magyar flóra tartomány Alföldi flóravidék Tiszántúli flórajárásába tartozik. Az egykor változatos flórának mára már csak maradványai találhatók. A táj õshonos fajai: Mézgáséger (Alnus glutincsa), Magyar kõris (Fraxinus augustifolia ssp. pannonica), Fehér és fekete nyár (Populus alba, populus nigra), Fehér fûz (Salix alba), Tatárjuhar (Acer tatricum), Akác (Robinia), Mezei Juhar (Acer campestre).
A kastélypark fõként a védett kétéltûek, a védett madarak és az emlõsök közül leginkább a denevérek számára nyujt kedvezõ életfeltételeket, ez utóbbiaknak öt fajtáját figyelték már meg.
Magyarország legnagyobb kocsányos tölgye (kerülete több, mint õt méter, magassága 25 méter), s található itt mocsárciprus is, amelynél csak két nagyobb található az országban, ennek közel 3 méter a kerülete, a magassága 22 méter.
A kastélyparkban (mely helyi jelentõségû védett terület) egyetlen védett növényfaj található, a Sadler Imola (Centauera sadlerana), azonban hatalmas méretû famatuzsálemek teszik a területet különlegesen értékessé.